Back to: Equine
May 13, 2013
Follow Equine

NHSRA 5-11-13


IMPORTANT DATES TO REMEMBER

■ May 18-19: Kelly Kaminski Barrel Racing Clinic

■ May 23-26: Charmayne James Barrel Racing Clinic

■ May 31: Cowboy Prom, Thedford, Neb.

■ June 12-13: Lynn Smith Goat Tying Clinic, Torrington, Wyo.

Schedule

■ May 17 – Madison & Atkinson Cuttings (Madison) – 4PM CTRL

■ May 18 – Northeast HS Rodeo – Madison NE – 9:30AM CTRL

■ May 19 – Atkinson HS Rodeo – 9:30AM CTRL

Pre-draw List – April 30/Entries Close – May 3/Positions Drawn – May 9

■ May 25 – Gordon HS Rodeo – 8AM MTN

■ May 25 – Gordon & Valentine Cuttings (Cherry Co Fairgrounds) – 5PM CTRL

■ May 26 – Valentine HS Rodeo – 8:30AM CTRL

Pre-draw List – May 7/Entries Close – May 10/Positions Drawn – May 16

■ May 31 – Logan/McPherson HS Rodeo – Stapleton NE – 9AM CTRL

■ June 1 – Thedford HS Rodeo – 9AM CTRL

■ June 1 – Stapleton & Thedford Cuttings – 4PM CTRL (Thedford)

■ June 2 – Mullen HS Rodeo – 8:30AM MTN

Pre-draw List - May 14/Entries Close – May 17/Positions Drawn – May 23

■ June 7 – Panhandle HS Rodeo – Mitchell NE – 9AM MTN

■ June 8 – Harrison HS Rodeo – 9AM MTN

■ June 9 – Crawford HS Rodeo – 9AM MTN

Pre-draw List – May 21/Entries Close – May 24/Positions Drawn – May 30

■ June 19-22 Nebraska State Finals Rodeo Adams County Fairgrounds, Hastings NE

■ July 14-20 National High School Finals Rodeo, Rock Springs WY

ATTENTION SENIORS!!

Seniors send me your graduation and college information via email to be posted on the website!

Attention everyone

There are 2 NHSRA pages on Facebook ... Nebraska High School Rodeo and NE High School Rodeo Association. Any questions or concerns in regards to a rodeo, please contact Tina. You may e-mail me at tkessler4rodeos@yahoo.com, or call/text (308)880-0169. Remember, all entries need to be postmarked by closing date of the rodeo, or e-mailed by midnight with a pre-established account. LATE ENTRIES are Not Accepted, No Exceptions!

Hyannis Results - May 4

Bareback Riding: 1. Gewinner, Wyatt, Weeping Water, NE, 62.0; 2. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 59.0; 3. Hesseltine, Cord, Halsey, NE, 52.0. Barrel Racing: 1. Painter, Laree, Atkinson, NE, 18.496; 2. Haun, Kaylie, Torrington, WY, 18.533; 3. Haun, Madison, Torrington, WY, 18.679; 4. Bailey, Brandi, Lakeside, NE, 18.706; 5. Hollenbeck, Jorden, Long Pine, NE, 18.809; 6. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 18.821; 7. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 18.836; 8. Taylor, Leah, Ainsworth, NE, 18.981; 9. Turek, Megan, St Paul, NE, 19.089; 10. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 19.094. Boys Cutting: 1. Bader, Regan, Palmer, NE, 73.0; 2. Rieken, Chase, Fullerton, NE, 72.0; 3. Chittick, Clay, Maywood, NE, 71.0; 4. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 69.0; 5. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 68.0; 6. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 67.0; 7. Troyer, Lucas, Beemer, NE, 66.0; 8. Pinney, Pryce, Johnstown, NE, 64.0. Breakaway Roping: 1. Opela, Torie, Stapleton, NE, 2.760; 2. Vinton, Emily, Whitman, NE, 2.880; 3. Clark, Madison, Wellfleet, NE, 3.160; 4. Johnson, Chantel, North Platte, NE, 3.190; 5. Brown, Bailey, North Platte, NE, 3.370; 6. Reece, Kaitlin, Valentine, NE, 3.600; 7. Kasperbauer, Emalee, Bartlett, NE, 3.800; 8. Peterson, Morgan, Arthur, NE, 3.800; 9. Dexter, Bailey, Valentine, NE, 4.060; 10. Haun, Madison, Torrington, WY, 4.220. Bull Riding: 1. Viers, Tyler, Comstock, NE, 71.0; 2. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 70.0; 3. Glendy, Colter, Oconto, NE, 66.0; 4. Wriedt, Ty, Norfolk, NE, 58.0. Girls Cutting: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 74.0; 2. Hall, Morgan, Neligh, NE, 73.0; 3. Hall, Catelyn, Neligh, NE, 72.5; 4. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 72.0; 5. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 72.0; 6. Storer, Hailey Whitman, NE, 71.5; 7. Macomber, Charmane, Whitman, NE, 71.0; 8. Bushhousen, Sydney, St Libory, NE, 69.0; 9. Macomber, Shania, Whitman, NE, 66.0; 10. Jensen, Jada, Bingham, NE, 4.0. Goat Tying: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 8.230; 2. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 8.660; 3. Feagler, Dani, Torrington, WY, 9.140; 4. Macomber, Charmane, Whitman, NE, 9.160; 5. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 9.300; 6. Vanhorn, Linzie, Page, NE, 9.390; 7. Haun, Murphy, Torrington, WY, 9.680; 8. Turek, Megan, St Paul, NE, 10.380; 9. Bragg, Jessica, Gordon, NE, 12.070; 10. Degroff, Kerri, Broken Bow, NE, 12.140. Pole Bending: 1. Haun, Kaylie, Torrington, WY, 21.838; 2. Long, Sheyanne, Valentine, NE, 22.059; 3. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 22.476; 4. Hoffman, Natalie, Prosser, NE, 22.595; 5. Strand, Delynn, Amelia, NE, 22.595; 6. Milleson, Chantelle, Dunning, NE, 22.669; 7. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 22.741; 8. Painter, Laree, Atkinson, NE, 22.830; 9. Wood, Kelsey, Imperial, NE, 22.867; 10. Juma, Brooke, Torrington, WY, 23.143. Saddle Bronc: 1. Clark, Jaden, Wellfleet, NE, 48.0; 2. Weber, Shane, Burwell, NE, 48.0. Steer Wrestling: 1. Dibbern, Devin, Riverdale, NE, 5.100; 2. Assarsson, Cory, Valentine, NE, 5.900; 3. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 9.000; 4. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 9.200; 5. Freeman, Aj, Dunning, NE, 9.900; 6. Anders, Kalane, Bayard, NE, 12.100; 7. Wakefield, Brady, O’neill, NE, 12.700; 8. Walker, Gunner, Arthur, NE, 13.200; 9. Willey, Austin, Bayard, NE, 18.000; 10. Rasmussen, Kris, Riverdale, NE, 19.000. Team Roping: 1. Macomber, Charmane (Hd), Whitman, NE, Chittick, Clay (Hl), Maywood, NE, 9.000; 2. Finney, Blaine (Hd), Ainsworth, NE, Finney, Doug (Hl), Anselmo, NE, 9.210; 3. Atkins, Jayde (Hd), Broken Bow, NE, Cunningham, Dalton (Hl), Bloomfield, NE, 12.050; 4. Sybrant, Nolan (Hd), Bassett, NE, Anders, Kalane (Hl), Bayard, NE, 14.170; 5. Spickelmier, Ty (Hd), Imperial, NE, Bradley, Blayne (Hl), Milburn, NE, 14.430. Tie Down Roping: 1. Wakefield, Brady, O’neill, NE, 11.100; 2. Freeman, Aj, Dunning, NE, 11.600; 3. Stec, Tanner, Bassett, NE, 11.600; 4. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 11.700; 5. Colman, Cody, O’neill, NE, 12.800; 6. Thompson, Zane, Cheyenne, WY, 13.500; 7. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 13.900; 8. Nye, Cody, Alliance, NE, 14.100; 9. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 14.900; 10. Vineyard, Terrel, Oshkosh, NE, 15.000. Boys All Around: 1. Clay Chittick, Maywood NE; 2. Dalton Cunningham, Bloomfield, NE. Girls All Around: 1. Kaylie Haun, Torrington, Wyo.; 2. Jordan Hagedorn, West Point, NE.

Arthur Results - May 5

Bareback Riding: 1. Gewinner, Wyatt, Weeping Water, NE, 75.0; 2. Clark, Jaden, Wellfleet, NE, 66.0; 3. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 60.0; 4. Hesseltine, Cord, Halsey, NE, 57.0. Barrel Racing: 1. Haun, Kaylie, Torrington, WY, 18.885; 2. Stone-Swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 18.986; 3. Ritz, Isabelle, Comstock, NE, 18.989; 4. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 19.017; 5. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 19.225; 6. Painter, Laree, Atkinson, NE, 19.252; 7. Walker, Mackenzie, Arthur, NE, 19.289; 8. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 19.314; 9. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 19.319; 10. Turek, Megan, St Paul, NE, 19.411. Boys Cutting: 1. Bader, Regan, Palmer, NE, 73.0; 2. Rieken, Chase, Fullerton, NE, 72.0; 3. Troyer, Lucas, Beemer, NE, 71.5; 4. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 71.0; 5. Pinney, Pryce, Johnstown, N, 70.0; 6. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 68.0; 7. Chittick, Clay, Maywood, NE, 67.0; 8. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 61.0. Breakaway Roping: 1. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 2.380; 2. Brown, Bailey, North Platte, NE, 3.000; 3. Strand, Dayna, Amelia, NE, 3.000; 4. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 3.160; 5. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 3.160; 6. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 3.250; 7. Dexter, Sydney, Valentine, NE, 3.290; 8. Haun, Murphy, Torrington, WY 4.030; 9. Milleson, Chantelle, Dunning, NE, 4.090; 10. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 4.120. Bull Riding: 1. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 69.0; 2. Viers, Tyler, Comstock, NE, 57.0. Girls Cutting: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 74.0; 2. Bushhousen, Sydney, St Libory, NE, 73.0; 3. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 72.0; 4. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 71.5; 5. Macomber, Charmane, Whitman, NE, 71.0; 6. Hall, Morgan, Neligh, NE, 70.0; 7. Doetker, Jordyn, Wauneta, NE, 69.0; 8. Jensen, Jada, Bingham, NE, 63.0; 9. Hall, Catelyn, Neligh, NE, 62.0; 10. Storer, Hailey, Whitman, NE, 62.0. Goat Tying: 1. Opela, Torie, Stapleton, NE, 8.560; 2. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 9.510; 3. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 9.650; 4. Turek, Megan, St Paul, NE, 9.840; 5. Haun, Murphy, Torrington, WY, 10.100; 6. Jensen, Jada, Bingham, NE, 10.300; 7. Vanhorn, Linzie, Page, NE, 10.470; 8. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 10.560; 9. Strand, Delynn, Amelia, NE, 10.580; 10. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 10.890. Pole Bending: 1. Haun, Kaylie, Torrington, WY, 21.599; 2. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 21.840; 3. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 22.065; 4. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 22.202; 5. Feagler, Dani, Torrington, WY, 22.209; 6. Milleson, Chantelle, Dunning, NE, 22.216; 7. Klinginsmith, Katie, Bushnell, NE, 22.549; 8. Lemmer, Andrea, Atkinson, NE, 22.555; 9. Strand, Delynn, Amelia, NE, 22.593; 10. Stone-Swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 22.665. Saddle Bronc: 1. Eklund, Triston, Valentine, NE, 72.0. Steer Wrestling: 1. Wakefield, Brady, O’neill, NE, 7.340; 2. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 7.820; 3. Freeman, Aj, Dunning, NE, 9.590; 4. Stec, Tanner, Bassett, NE, 10.720; 5. Willey, Austin, Bayard, NE, 14.940; 6. Anders, Kalane, Bayard, NE, 18.260; 7. Dibbern, Devin, Riverdale, NE, 18.880; 8. Benscoter, Michael, Valentine, NE, 26.340. Team Roping: 1. Jamison, Savanna (Hd), Ashby, NE, Stec, Tanner (Hl), Bassett, NE, 8.000; 2. White, Cooper, (Hd) Hershey, NE, Holliday, Peyton (Hl), Lincoln, NE, 9.880; 3. Wakefield, Brady (Hd), O’neill, NE, Wakefield, Riley (Hl), O’neill, NE, 10.350; 4. Freeman, Aj (Hd), Dunning, NE, Freeman, Tanner (Hl), Dunning, NE, 11.090; 5. Darnell, Cody (Hd), Gordon, NE, Adamson, Jt (Hl), Cody, NE, 13.310. Tie Down Roping: 1. Nye, Cody, Alliance, NE, 9.840; 2. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 10.370; 3. Wakefield, Brady, O’neill, NE, 10.690; 4. Freeman, Aj, Dunning, NE, 11.060; 5. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 11.500; 6. Darnell, Cody, Gordon, NE, 11.560; 7. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 11.940; 8. Wakefield, Riley, O’neill, NE, 12.120; 9. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 12.470; 10. Adamson, Jt, Cody, NE, 12.690. Boys All Around: 1. Brady Wakefield, O’Neill, NE; 2. AJ Freeman, Dunning, NE. Girls All Around: 1. Kaylie Haun, Torrington, WY; 2. Jordan Hagedorn, West Point, NE. ❖




Stories you may be interested in

The Fence Post Updated Oct 5, 2015 08:13AM Published Jun 10, 2013 10:02AM Copyright 2013 The Fence Post. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.