Back to: Equine
May 20, 2013
Follow Equine

NHSRA 5-11-13


IMPORTANT DATES TO REMEMBER

■ May 23-26: Charmayne James Barrel Racing Clinic

■ May 31: Cowboy Prom, Thedford, Neb.

■ June 12-13: Lynn Smith Goat Tying Clinic, Torrington, Wyo.

Schedule

■ May 25 – Gordon HS Rodeo – 8AM MTN

■ May 25 – Gordon & Valentine Cuttings (Cherry Co Fairgrounds) – 5PM CTRL

■ May 26 – Valentine HS Rodeo – 8:30AM CTRL

Pre-draw List – May 7/Entries Close – May 10/Positions Drawn – May 16

■ May 31 – Logan/McPherson HS Rodeo – Stapleton NE – 9AM CTRL

■ June 1 – Thedford HS Rodeo – 9AM CTRL

■ June 1 – Stapleton & Thedford Cuttings – 4PM CTRL (Thedford)

■ June 2 – Mullen HS Rodeo – 8:30AM MTN

Pre-draw List - May 14/Entries Close – May 17/Positions Drawn – May 23

■ June 7 – Panhandle HS Rodeo – Mitchell NE – 9AM MTN

■ June 8 – Harrison HS Rodeo – 9AM MTN

■ June 9 – Crawford HS Rodeo – 9AM MTN

Pre-draw List – May 21/Entries Close – May 24/Positions Drawn – May 30

■ June 19-22 Nebraska State Finals Rodeo Adams County Fairgrounds, Hastings NE

■ July 14-20 National High School Finals Rodeo, Rock Springs WY

Attention everyone

There are 2 NHSRA pages on Facebook ... Nebraska High School Rodeo and NE High School Rodeo Association. Any questions or concerns in regards to a rodeo, please contact Tina. You may e-mail me at tkessler4rodeos@yahoo.com, or call/text (308)880-0169. Remember, all entries need to be postmarked by closing date of the rodeo, or e-mailed by midnight with a pre-established account. LATE ENTRIES are Not Accepted, No Exceptions!

Burwell Results #1 - May 11

Bareback Riding: 1. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 66.0. Barrel Racing: 1. Haun, Kaylie, Torrington, WY, 18.071; 2. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 18.264; 3. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 18.426; 4. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 18.575; 5. Dassinger, Jordan, Heartwell, NE, 18.651; 6. Painter, Laree, Atkinson, NE, 18.726; 7. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 18.784; 8. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 18.851; 9. Wood, Kelsey, Imperial, NE, 18.904; 10. Reed, Haley, Arnold, NE, 18.939. Boys Cutting: 1. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 73.0; 2. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 72.5; 3. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 70.5; 4. Pinney, Pryce, Johnstown, NE, 70.0. Breakaway Roping: 1. Opela, Torie, Stapleton, NE, 2.610; 2. Brown, Bailey, North Platte, NE, 2.690; 3. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 2.930; 4. Dexter, Sydney, Valentine, NE, 3.000; 5. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 3.000; 6. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 3.190; 7. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 3.700; 8. Haun, Murphy, Torrington, WY, 3.790; 9. Day, Bailey, Bartlett, NE, 4.000; 10. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 4.560. Bull Riding: 1. Glendy, Colter, Oconto, NE, 76.0; 2. Wriedt, Ty, Norfolk, NE, 61.0. Girls Cutting: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 73.0; 2. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 72.5; 3. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 72.0; 4. Wilson, Grace, Omaha, NE, 69.0; 5. Macomber, Shania, Whitman, NE, 68.0. Goat Tying: 1. Haun, Murphy, Torrington, WY, 9.190; 2. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 9.260; 3. Reece, Kaitlin, Valentine, NE, 9.840; 4. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 9.950; 5. Bragg, Jessica, Gordon, NE, 10.760; 6. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 10.940; 7. Degroff, Kerri, Broken Bow, NE, 11.110; 8. Strand, Delynn, Amelia, NE, 11.890; 9. Long, Sheyanne, Valentine, NE, 12.290; 10. Haun, Madison, Torrington, WY, 12.900. Pole Bending: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 20.694; 2. Haun, Kaylie, Torrington, WY, 21.088; 3. Wood, Kelsey, Imperial, NE, 21.388; 4. Turek, Megan, St Paul, NE, 21.561; 5. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 21.651; 6. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 21.806; 7. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 21.979; 8. Strand, Delynn, Amelia, NE, 22.060; 9. Gumb, Sarah, Burwell, NE, 22.180; 10. Reed, Haley, Arnold, NE, 22.409. Saddle Bronc: 1. Eklund, Triston, Valentine, NE, 61.0; 2. Weber, Shane, Burwell, NE, 42.0. Steer Wrestling: 1. Finney, Blaine, Ainsworth, NE, 7.470; 2. Wakefield, Riley, O’neill, NE, 9.730; 3. Wakefield, Brady, O’neill, NE, 14.110; 4. Dibbern, Logan, Riverdale, NE, 15.370; 5. Littell, Tom, Elm Creek, NE, 15.540; 6. Sawyer, Boyd, Thedford, NE, 19.650; 7. Dibbern, Devin, Riverdale, NE, 23.320; 8. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 29.850. Team Roping: 1. Vineyard, Terrel (Hd), Oshkosh, NE, Frerichs, Will (Hl), Bayard, NE, 7.780; 2. Jamison, Savanna (Hd), Ashby, NE, Brott, Levi (Hl), North Platte, NE, 8.120; 3. Darnell, Cody (Hd), Gordon, NE, Adamson, Jt (Hl), Cody, NE, 8.760; 4. Sybrant, Nolan (Hd), Bassett, NE, Anders, Kalane (Hl), Bayard, NE, 11.690; 5. Milleson, Ty (Hd), Dunning, NE, Glendy, Colter (Hl), Oconto, NE, 12.270; 6. Colman, Cody (Hd), O’neill, NE, Littell, Tom (Hl), Elm Creek, NE, 13.920; 7. Jensen, Jada (Hd), Bingham, NE, Henderson, Cody (Hl), Allliance, NE, 16.280; 8. Wakefield, Brady (Hd), O’neill, NE, Wakefield, Riley (Hl), O’neill, NE, 16.690; 9. Thompson, Zane (Hd) Cheyenne, WY, Walter, Levi (Hl), Wray, CO, 16.930; 10. Gumb, Sarah (Hd), Burwell, NE, Lesiak, Ethan (Hl), Clarks, NE, 17.240. Tie Down Roping: 1. Anders, Kalane, Bayard, NE, 10.250; 2. Spickelmier, Ty Imperial, NE, 10.560; 3. Littell, Tom, Elm Creek, NE, 11.470; 4. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 12.000; 5. Henderson, Cody, Allliance, NE, 12.750; 6. Real, Clay, Grafton, NE, 13.240; 7. Thompson, Zane, Cheyenne, WY, 13.330; 8. Miller, Dylan, Ord, NE, 13.350; 9. Wakefield, Brady, O’neill, NE, 13.450; 10. Holliday, Peyton, Lincoln, NE,13.500. Girls All Around Winners: 1. Kaylie Haun, Torrington, WY; 2. Jordan Hagedorn, West Point, NE. Boys All Around Winners: 1. Kalane Anders, Bayard, NE; 2. Tom Littell, Elm Creek, NE.

Burwell Results #2 - May 12

Bareback Riding: 1. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 70.0. Barrel Racing: 1. Painter, Laree, Atkinson, NE, 18.135; 2. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 18.226; 3. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 18.395; 4. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 18.540; 5. Ritz, Isabelle, Comstock, NE, 18.564; 6. Reed, Haley, Arnold, NE, 18.625; 7. Long, Sheyanne, Valentine, NE, 18.631; 8. Wood, Kelsey, Imperial, NE, 18.654; 9. Peterson, Morgan, Arthur, NE, 18.699; 10. Turek, Megan, St Paul, NE, 18.715. Boys Cutting: 1. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 72.5; 2. Chittick, Clay, Maywood, NE, 72.0; 3. Rieken, Chase, Fullerton, NE, 72.0; 4. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 71.0; 5. Bader, Regan, Palmer, NE, 70.5; 6. Pinney, Pryce, Johnstown, NE, 70.0; 7. Troyer, Lucas, Beemer, NE, 69.0; 8. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 66.0. Breakaway Roping: 1. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 2.450; 2. Brown, Bailey, North Platte, NE, 2.560; 3. Reece, Kaitlin, Valentine, NE, 2.610; 4. Vanhorn, Linzie, Page, NE, 2.750; 5. Haun, Madison, Torrington, WY, 3.140; 6. Strand, Delynn, Amelia, NE, 3.480; 7. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 3.620; 8. Opela, Torie, Stapleton, NE, 3.620; 9. Vinton, Emily, Whitman, NE, 3.650; 10. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 3.910. Bull Riding: 1. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 72.0. Girls Cutting: 1. Storer, Hailey, Whitman, NE, 73.5; 2. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 72.0; 3. Doetker, Jordyn, Wauneta, NE, 72.0; 4. Atkins, Jayde, Broken Bow, NE, 71.5; 5. Hall, Morgan, Neligh, NE, 71.0; 6. Macomber, Charmane, Whitman, NE, 68.0; 7. Bushhousen, Sydney, St Libory, NE, 66.0; 8. Wilson, Grace, Omaha, NE, 66.0; 9. Hall, Catelyn, Neligh, NE, 65.0. Goat Tying: 1. Haun, Murphy, Torrington, WY, 8.040; 2. Opela, Torie, Stapleton, NE, 8.670; 3. Turek, Megan, St Paul, NE, 9.090; 4. Jensen, Jada, Bingham, Ne, 9.110; 5. Vanhorn, Linzie, Page, NE, 9.580; 6. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 9.650; 7. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 9.750; 8. Dexter, Sydney, Valentine, NE, 10.000; 9. Reece, Kaitlin, Valentine, NE, 10.350; 10. Long, Sheyanne, Valentine, NE, 10.510. Pole Bending: 1. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 21.181; 2. Haun, Madison, Torrington, WY, 21.457; 3. Gumb, Sarah, Burwell, NE, 21.466; 4. Degroff, Kerri, Broken Bow, NE, 21.659; 5. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 21.882; 6. Strand, Delynn, Amelia, NE, 21.907; 7. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 21.917; 8. Macomber, Shania, Whitman, NE, 22.004; 9. Turek, Megan, St Paul, NE, 22.079; 10. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 22.132. Saddle Bronc: 1. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 74.0; 2. Eklund, Triston, Valentine, NE, 59.0. Steer Wrestling: 1. Manning, Danny, Hemingford, NE, 5.710; 2. Assarsson, Cory, Valentine, NE, 6.400; 3. Freeman, Aj, Dunning, NE, 7.610; 4. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 8.130; 5. Wriedt, Ty, Norfolk, NE, 8.320; 6. Anders, Kalane, Bayard, NE, 12.400; 7. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 14.340; 8. Riley, Elkanah, Brule, NE, 16.850; 9. Walker, Gunner, Arthur, NE, 17.790; 10. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 18.170. Team Roping: 1. Spickelmier, Ty (Hd), Imperial, NE, Bradley, Blayne (Hl), Milburn, NE, 6.510; 2. Dibbern, Logan (Hd), Riverdale, NE, Koenig, Levi (Hl), Ewing, NE, 9.590; 3. Gumb, Sarah (Hd), Burwell, NE, Bader, Regan (Hl), Palmer, NE, 11.550; 4. Milleson, Ty (Hd), Dunning, NE, Glendy, Colter (Hl), Oconto, NE, 12.140; 5. Vineyard, Terrel (Hd), Oshkosh, NE, Frerichs, Will (Hl), Bayard, NE, 13.200; 6. Freeman, Aj (Hd), Dunning, NE, Freeman, Tanner (Hl), Dunning, NE,13.900; 7. Lesiak, Ethan (Hd), Clarks, NE, Rieken, Chase (Hl), Fullerton, NE, 15.430; 8. Wakefield, Brady (Hd), O’neill, NE, Wakefield, Riley (Hl), O’neill, NE, 16.520. Tie Down Roping: 1. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 9.530; 2. Anders, Kalane, Bayard, NE, 10.150; 3. Littell, Tom, Elm Creek, NE, 10.710; 4. Henderson, Cody, Allliance, NE, 11.280; 5. Freeman, Aj, Dunning, NE, 11.730; 6. Finney, Blaine, Ainsworth, NE, 12.360; 7. Eklund, Triston, Valentine, NE, 12.430; 8. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 12.510; 9. Sybrant, Nolan, Bassett, NE, 12.700; 10. Darnell, Cody, Gordon, NE, 13.310. Girls All Around Winners: 1. Jamie Thomas, Unadilla, NE; 2. Madison, Haun, Torrington, WY. Boys All Around Winners: 1. Seth Cumpton, Lewellen, NE; 2. AJ Freeman, Dunning NE. ❖




Stories you may be interested in

The Fence Post Updated Oct 5, 2015 08:13AM Published Jun 10, 2013 10:02AM Copyright 2013 The Fence Post. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.