2011-2012 Nebraska High School Rodeo Association 6-16-12
The Ernie Swedberg family will be offering a $425 scholarship to a senior girl that participates in the barrel racing event. Ernie was an avid supporter of his families rodeo activities and the Nebraska High School Rodeo Association is grateful that the family is offering this scholarship opportunity. An application for this scholarship and all other Nebraska High School Rodeo Scholarships can be found on our website.
The National High School Finals Rodeo will again offer scholarships to the Top Five of the National High School Rifle and Trap Shooting Competition to be held in Gillette, Wyo. The scholarships range from $1,250 to $350. Qualification for this competition will be held on Wednesday, June 23 at 7 p.m., during the state finals in Hastings. The Four Rivers Gun Club will again host this event. Contestants will need to sign up for this event by June 12th. You can sign up by contacting Tricia Schaffer at 308-534-1244 or email to triciaschaffer@hotmail.com. Contestants can participate in both events.
Scholarship interviews for the NHSRA scholarships will be held on Wednesday, June 23, beginning at 12:00 noon in Hastings at the fairgrounds. Contestants can sign up for interview times by contacting K.C. Schaack.
Nebraska High School Finals June 20-23
Location: Hastings, NE
Secretary Phone: (308) 750-4638 Tara
Team Ropers MUST contact Tara with partners
More info as it becomes available.
National High School Finals July 14-21
Location: Rock Springs, WY
Wednesday, June 20, 2012
8:00 a.m. Queen’s Contestants Meeting &
Closed Judged Events
9:00 a.m. Run Timed Event Cattle
10:00 a.m. Tie Goats
11:00 a.m. Queen’s Horsemanship Competition
Fairgrounds Arena
11:45 a.m. Queen’s Luncheon – Breezeway, Act. Bldg.
Noon Senior Scholarship Interview
1:00 – 4:00 p.m. Contestant Registration –
(Contestants must be in western attire)
4:00 p.m. Queen’s Modeling/Speech Competition
5:00 p.m. Mandatory Student Membership and
Rules Meeting
(Contestants must be in western attire)
7:00 p.m. Shooting Competition –
Four Rivers Gun Club
All Day Entertainment – Water Park
Thursday, June 21, 2012
7:00 a.m. Girls & Boys Cutting, 1st Go
Girls Cut First
9:30 a.m. Freshman Grand Entry
10:00 a.m. RODEO – 1st Go, 1st Performance
2:30 p.m. Adult Directors Meeting
3:00 p.m. Adult General Membership Meeting
and Election
5:30 p.m. Sophomore Grand Entry
6:00 p.m. RODEO – 1st Go, 2nd Performance
9:30 p.m.-12 a.m. Queen’s Dance – West End, Act. Bldg.
Friday, June 22, 2012
7:00 a.m. Boys 7 Girls Cutting, 2nd Go –
Boys Cut First
9:30 a.m. Junior Grand Entry
10:00 a.m. RODEO – 2nd Go, 1st Performance
2:00 p.m. New Adult Directors Meeting
3:00 p.m. Inspirational Speaker – Ronnie Moyer
Court Yard
4:00 p.m. Senior Rec. & Scholarship Presentations
5:30 p.m. Senior Grand Entry
6:00 p.m. RODEO – 2nd Go, 2nd Performance
Tough Enough To Wear Pink Night
9:30 p.m. 1st & 2nd Go-Rounds Awards
North End, Act. Bldg.
10 a.m. – 10 p.m. CHAMPIONS
Saturday, June 23, 2012
8:00 a.m. Cutting Finals
10:00 a.m. Partner Up Rodeo
12:00 p.m. Queen Coronation
12:30 p.m. Grand Entry
1:00 p.m. RODEO – Short Go
4:30 p.m. BBQ for Everyone in Activities Center
Sponsor’s Recognition/Awards
Presentations/Sign Up for Nationals
* Back Numbers must be worn at ALL TIMES!
* Cinch Rodeo, Cinch Academic and Cinch Shooting Team Pictures – Wednesday at 5 p.m.
* Dance Attire – western pants, t-shirts with sleeves and shoes (no flip flops).
* There will be a live internet feed of the Short Go.
Camping rates for State Finals
• Full Service $28.89
• Electric & Water $23.54
• Electric Only $17.12
These rates are per night and include sales tax. Call 402-462-3247 for more information.
Bareback Riding: 1. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 65.0; 2. Cole, Wesley, Atkinson, NE, 62.0. Barrel Racing: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 17.696; 2. Brown, Brandy, North Platte, NE, 17.813; 3. Stone-Swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 17.861; 4. Painter, Laree, Long Pine, NE, 17.926; 5. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 17.933; 6. Delaware, Hope, Atwood, CO, 17.974; 7. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 18.012; 8. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 18.189; 9. Johnson, Chantel, North Platte, NE, 18.216; 10. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 18.235. Boys Cutting: 1. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 74.0; 2. Bader, Regan, Palmer, NE, 72.0; 3. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 71.0; 4. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 68.0; 5. Miller, Aman, Ravenna, NE, 66.0; 6. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 65.0; 7. Suchy, Shane, Tryon, NE, 64.0. Breakaway Roping: 1. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 2.750; 2. Brown, Brandy, North Platte, NE, 3.090; 3. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 3.220; 4. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 3.320; 5. Vineyard, Tori, Oshkosh, NE, 3.420; 6. Clark, Madison, Wellfleet, NE, 3.530; 7. Peterson, Morgan, Arthur, NE, 3.590; 8. Guest, Megan, Crawford, NE, 3.600; 9. Opela, Torie, Stapleton, NE, 3.610; 10. Dexter, Sydney, Valentine, NE, 4.120. Bull Riding: 1. Gambill, Lane, Johnstown, NE, 61.0. Girls Cutting: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 73.0; 2. Weander, Rachel, Valentine, NE, 71.0; 3. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 69.0; 4. Storer, Hailey, Whitman, NE, 68.0; 5. Pinney, Jimi, Johnstown, NE, 63.0; 6. Bushhousen, Sydney, St. Libory, NE, 62.0. Goat Tying: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 7.370; 2. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 7.380; 3. Christen, Alex, Lincoln, NE, 7.880; 4. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 8.080; 5. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 8.360; 6. Walker, Sabrina, Keensburg, CO, 8.370; 7. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 8.500; 8. Van Horn, Erin, Page, NE, 8.500; 9. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 8.800; 10. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 8.840. Pole Bending: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 21.020; 2. Stanko, Cati, Gordon, NE, 21.195; 3. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 21.463; 4. Micek, Alex, Osceola, NE, 21.834; 5. Christen, Alex, Lincoln, NE, 21.841; 6. Strand, Delynn, Amelia, NE, 21.928; 7. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 21.946; 8. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 21.970; 9. Butterfield, Blake, Atkinson, NE, 22.107; 10. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 22.140. Saddle Bronc: 1. Stull, Nicholas, Kimball, NE, 60.0. Steer Wrestling: 1. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 5.210; 2. Riley, Elkanah, Brule, NE, 5.500; 3. Hinman, David, Hay Springs, NE, 5.540; 4. Walnofer, Peter, Chambers, NE, 6.340; 5. Dibbern, Devin, Riverdale, NE, 8.590; 6. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 12.290; 7. Dailey, Dustin, Long Pine, NE, 12.480; 8. Freeman, AJ, Dunning, NE, 12.670; 9. Suchy, Shane, Tryon, NE, 20.000; 10. Hesseltine, Cord, Thedford, NE, 100.000. Team Roping: (HD)=Header/Roper (HL)=Heeler/Runner 1. Wakefield, Brady (HD), O’Neill, NE, 8.000; 2. Wakefield, Riley (HL), O’Neill, NE, 8.000; 3. Vossler, Colton (HD), Ashland, NE, 9.450; 4. Kraeger, Reed (HL), Avoca, NE, 9.450; 5. Buechle, Beau (HD), Johnstown, NE, 9.720; 6. Miller, Boyd (HL), Burwell, NE, 9.720; 7. Knust, Kelsey (HD), Verdigre, NE, 13.590; 8. Littell, Tom (HL), Elm Creek, NE, 13.590; 9. Freeman, Tanner (HD), Dunning, NE, 14.300; 10. Freeman, AJ (HL), Dunning, NE, 14.300. Tie Down Roping: 1. Stec, Tanner, Bassett, NE, 10.970; 2. Hinman, David, Hay Springs, NE, 11.330; 3. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 11.600; 4. Anders, Colby, Bayard, NE, 11.870; 5. Colman, Cody, O’Neill, NE, 12.390; 6. Suchy, Shane, Tryon, NE, 12.750; 7. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 13.690; 8. Lewis, Logan, Arthur, NE, 14.200; 9. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 14.390; 10. Freeman, AJ, Dunning, NE, 15.010. All Around: Boys All Around Champion David Hinman, 302.55. Reserve Boys All Around, Tanner Stec, 217.50. Girls All Around Champion, Jordan Hagedorn, 584.35. Reserve Girls All Around, Brandy Brown, 370.80.
Bareback Riding: 1. Gewinner, Wyatt, Weeping Water, NE, 61.0; 2. Miller, Boyd, Burwell, NE, 60.0; 3. Faust, Sage, Plattsmouth, NE, 50.0. Barrel Racing: 1. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 17.963; 2. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 18.263; 3. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 18.294; 4. Brown, Brandy, North Platte, NE, 18.331; 5. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 18.360; 6. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 18.399; 7. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 18.474; 8. Opela, Torie, Stapleton, NE, 18.492; 9. Reichmuth, Brandy, Humphrey, NE, 18.497; 10. Long, Sheyanne, Valentine, NE, 18.596. Boys Cutting: 1. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 72.0; 2. Reiken, Chase, Fullerton, NE, 71.0; 3. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 70.5; 4. Chittick, Clay, Maywood, NE, 70.0; 5. Suchy, Shane, Tryon, NE, 68.0; 6. Bader, Regan, Palmer, NE, 67.0; 7. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 65.0; 8. Miller, Aman, Ravenna, NE, 61.0. Breakaway Roping: 1. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 3.240; 2. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 4.060; 3. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 4.090; 4. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 4.240; 5. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 4.280; 6. Clark, Madison, Wellfleet, NE, 4.290; 7. Stec, Sadie, Bassett, NE, 4.450; 8. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 4.490; 9. Peterson, Morgan, Arthur, NE, 4.760; 10. Lurz, Bailey, Crookston, NE, 5.470. Bull Riding: 1. Kovarik, Coltan, Thedford, NE, 73.0; 2. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 71.0; 3. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 70.0. Girls Cutting: 1. Adamson, Lindsay Cody, NE, 72.0; 2. Bushhousen, Sydney, St. Libory, NE, 71.0; 3. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 68.0; 4. Storer, Hailey, Whitman, NE, 67.0; 5. Meyer, Brianna, Wolbach, NE, 66.0; 6. Weander, Rachel, Valentine, NE, 65.0; 7. Pinney, Jimi, Johnstown, NE, 63.0; 8. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 61.0. Goat Tying: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 8.450; 2. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 8.610; 3. Van Horn, Erin, Page, NE, 8.980; 4. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 9.010; 5. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 9.020; 6. Walker, Sabrina, Keensburg, CO, 9.820; 7. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 11.110; 8. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 11.240; 9. Osborn, Jincy, Mullen, NE, 12.020; 10. Dexter, Sydney, Valentine, NE, 12.180. Pole Bending: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 20.914; 2. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 21.126; 3. Mcfadden, Kadi, Dunning, NE, 21.146; 4. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 21.491; 5. Strand, Delynn, Amelia, NE, 21.675; 6. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 21.969; 7. Christen, Alex, Lincoln, NE, 21.987; 8. Stec, Sadie, Bassett, NE, 22.031; 9. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 22.103; 10. Brown, Brandy North Platte, NE, 22.185. Saddle Bronc: 1. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 72.0; 2. Eklund, Triston, Valentine, NE, 58.0. Steer Wrestling: 1. Freeman, AJ, Dunning, NE, 5.540; 2. Dailey, Dustin, Long Pine, NE, 5.610; 3. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 6.420; 4. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 6.590; 5. Walnofer, Peter, Chambers, NE, 6.710; 6. Vossler, Colton, Ashland, NE, 7.120; 7. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 14.930; 8. Wakefield, Brady, O’Neill, NE, 15.740; 9. Reiker, Cody, Lexington, NE, 18.280; 10. Butterfield, Tyler, Atkinson, NE, 20.120. Team Roping: (HD)=Header/Roper (HL)=Heeler/Runner 1. Suchy, Shane (HD), Tryon, NE, 7.040; 2. Holliday, Peyton (HL), Lincoln, NE, 7.040; 3. Jamison, Savanna (HD), Ashby, NE, 8.150; 4. Santero, Denum (HL), Minatare, NE, 8.150; 5. Knust, Kelsey (HD), Verdigre, NE, 8.220; 6. Littell, Tom (HL), Elm Creek, NE, 8.220; 7. Stanko, Cati (HD), Gordon, NE, 8.430; 8. Bradley, Blayne (HL), Milburn, NE, 8.430; 9. Opela, Torie (HD), Stapleton, NE, 13.270; 10. Sierks, Ty (HL), Brewster, NE, 13.270. Tie Down Roping: 1. Mathis, Tate, Atkinson, NE, 11.570; 2. McGinley, Rio, Oshkosh, NE, 14.560; 3. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 14.970; 4. Suchy, Shane, Tryon, NE, 15.170; 5. Colman, Cody, O’Neill, NE, 15.370; 6. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 15.650; 7. Nelson, Rhett, Doniphan, NE, 16.050; 8. Petska, Lathan, Ord, NE, 16.870; 9. Lewis, Logan, Arthur, NE, 17.090; 10. Dailey, Dustin, Long Pine, NE, 18.830. All Around: Boys All Around Champion, Shane Suchy, 369.10. Reserve Boys All Around, Peyton Holliday, 252.10. Girls All Around Champion, Cati Stanko, 508.15. Reserve Girls All Around Kelsey Knust, 465.70.
Bareback Riding: 1. Miller, Boyd, Burwell, NE, 64.0; 2. Eklund, Triston, Valentine, NE, 56.0. Barrel Racing: 1. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 16.895; 2. Brown, Brandy, North Platte, NE, 16.982; 3. Feagler, Dani, Torrington, WY, 17.046; 4. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 17.069; 5. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 17.072; 6. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 17.141; 7. Reichmuth, Brandy, Humphrey, NE, 17.147; 8. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 17.170; 9. Delaware, Hope, Atwood, CO, 17.205; 10. Painter, Laree, Long Pine, NE, 17.249. Boys Cutting: 1. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 73.0; 2. Reiken, Chase, Fullerton, NE, 72.0; 3. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 71.0; 4. Meyer, William, Wolbach, NE, 70.0; 5. Miller, Aman, Ravenna, NE, 69.5; 6. Suchy, Shane, Tryon, NE, 69.0; 7. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 68.0; 8. Bader, Regan, Palmer, NE, 66.0; 9. Chittick, Clay, Maywood, NE, 65.0; 10. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 63.0. Breakaway Roping: 1. Opela, Torie, Stapleton, NE, 2.650; 2. Clark, Madison, Wellfleet, NE, 2.710; 3. Stec, Sadie, Bassett, NE, 2.870; 4. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 2.910; 5. Christen, Alex, Lincoln, NE, 3.170; 6. Brown, Brandy, North Platte, NE, 3.350; 7. Stanko, Cati, Gordon, NE, 3.390; 8. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 3.470; 9. Utter, Mariah, Brewster, NE, 3.510; 10. Fish, Miriah, Morrill, NE, 3.780. Bull Riding: 1. Glendy, Colter, Oconto, Ne, 73.0. Girls Cutting: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 73.0; 2. Bushhousen, Sydney, St. Libory, NE, 72.0; 3. Weander, Rachel, Valentine, NE, 71.0; 4. Storer, Hailey, Whitman, NE, 70.0; 5. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 69.0; 6. Meyer, Brianna, Wolbach, NE, 63.0; 7. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 62.0. Goat Tying: 1. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 7.410; 2. Christen, Alex, Lincoln, NE, 8.330; 3. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 8.780; 4. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 8.880; 5. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 8.920; 6. Reece, Kaitlin, Valentine, NE, 8.950; 7. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 9.150; 8. Osborn, Jincy, Mullen, NE, 9.400; 9. Feagler, Dani, Torrington, WY, 9.790; 10. Dyer, Hadly, Gibbon, NE, 9.970. Pole Bending: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 20.537; 2. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 20.851; 3. Micek, Alex, Osceola, NE, 21.095; 4. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 21.124; 5. Reichmuth, Brandy, Humphrey, NE, 21.181; 6. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 21.343; 7. Strand, Delynn, Amelia, NE, 21.426; 8. Clark, Madison, Wellfleet, NE, 21.863; 9. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 21.872; 10. Hoffman, Natalie, Prosser, NE, 22.007. Saddle Bronc: 1. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 59.0; 2. Stull, Nicholas, Kimball, NE, 57.0. Steer Wrestling: 1. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 5.080; 2. Anders, Kalane, Bayard, NE, 6.530; 3. Suchy, Shane, Tryon, NE, 6.610; 4. Finney, Blaine, Ainsworth, NE, 7.640; 5. Vossler, Colton, Ashland, NE, 9.660; 6. Nelson, Rhett, Doniphan, NE, 11.250; 7. Walnofer, Peter, Chambers, NE, 14.410; 8. Reiker, Cody, Lexington, NE, 14.680; 9. Littell, Tom, Elm Creek, NE, 15.560; 10. Freeman, AJ, Dunning, NE, 15.780. Team Roping: (HD)=Header/Roper (HL)=Heeler/Runner 1. Suchy, Shane (HD), Tryon, NE, 7.590; 2. Holliday, Peyton (HL), Lincoln, NE, 7.590; 3. Cunningham, Dalton (HD), Bloomfield, NE, 7.750; 4. Real, Clay (HL), Fairmont, NE, 7.750; 5. Stanko, Cati (HD), Gordon, NE, 8.050; 6. Bradley, Blayne (HL), Milburn, NE, 8.050; 7. Stec, Tanner (HD), Bassett, NE, 8.490; 8. Hinman, David (HL), Hay Springs, NE, 8.490; 9. Nelson, Rhett (HD), Doniphan, NE, 8.580; 10. White, Tucker (HL), Hershey, NE, 8.580. Tie Down Roping: 1. Wakefield, Brady, O’Neill, NE, 10.660; 2. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 11.110; 3. Reiker, Cody, Lexington, NE, 13.680; 4. Nelson, Rhett, Doniphan, NE, 13.830; 5. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 15.020; 6. Wakefield, Riley, O’Neill, NE, 16.030; 7. Anders, Kalane, Bayard, NE, 16.430; 8. Vossler, Colton, Ashland, NE, 16.530; 9. Talamantez, Cash, Lisco, NE, 17.140; 10. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 17.510. All Around: Boys All Around Champion, Shane Suchy, 366.10. Reserve Boys All Around, Dillon Simonson, 365.85. Girls All Around Champion, Cati Stanko, 354.70. Reserve Girls All Around, Kaylie Haun, 281.40.