2011-2012 Nebraska High School Rodeo Association 6-9-12 | TheFencePost.com

2011-2012 Nebraska High School Rodeo Association 6-9-12

June 11

• Last Day to Draw Out for State Finals

The Ernie Swedberg family will be offering a $425 scholarship to a senior girl that participates in the barrel racing event. Ernie was an avid supporter of his families rodeo activities and the Nebraska High School Rodeo Association is grateful that the family is offering this scholarship opportunity. An application for this scholarship and all other Nebraska High School Rodeo Scholarships can be found on our website.

Class pictures will be taken at the Stapleton H.S. Rodeo. We are taking this at Stapleton so more contestants will have a chance to be in their class picture. This will be used in our calendar.

The National High School Finals Rodeo will again offer scholarships to the Top Five of the National High School Rifle and Trap Shooting Competition to be held in Gillette, Wyo. The scholarships range from $1,250 to $350. Qualification for this competition will be held on Wednesday, June 23 at 7 p.m., during the state finals in Hastings. The Four Rivers Gun Club will again host this event. Contestants will need to sign up for this event by June 12th. You can sign up by contacting Tricia Schaffer at 308-534-1244 or email to triciaschaffer@hotmail.com. Contestants can participate in both events.

Scholarship interviews for the NHSRA scholarships will be held on Wednesday, June 23, beginning at 12:00 noon in Hastings at the fairgrounds. Contestants can sign up for interview times by contacting K.C. Schaack.

Recommended Stories For You

The queen candidates are selling tickets for a free trip to the state finals. That includes 1 Full Service Camper Hookup, 1 stall, 2 rodeo passes to each performance, Fuel card and cash. Tickets are 1 for $5.00 or 5 for $20.00. This money will go to the New State Queen in helping with her expenses to Nationals Rodeo.

May 1 – $40 – Joyce Micheel of Long Pine sold by Laree Painter

May 8 – $40 – Deanna Osienger of Dunning sold by Tanner Freeman

May 15 – $40 – Jerry Lund of Broadwater sold by Trevor Blomenkamp

May 22 – $40 – Brenda Krantz sold by Colby Anders

Memorial Day – $200 – Jim Johnston of Milburn sold by Blayne Bradley

Nebraska High School Finals June 20-23

Don’t need to enter. Top 30/event (60 in team roping) automatically entered. You MUST contact Tara if you ARE NOT going to the finals by the draw out date.

Draw Out Date: June 11

Positions Drawn: June 13

Location: Hastings, NE

Secretary Phone: (308) 750-4638 Tara

Team Ropers MUST contact Tara with partners

More info as it becomes available.

National High School Finals July 14-21

Location: Rock Springs, WY

• Full Service $28.89

• Electric & Water $23.54

• Electric Only $17.12

These rates are per night and include sales tax. Call 402-462-3247 for more information.

Wednesday, June 20, 2012

8:00 a.m. Queen’s Contestants Meeting and

Closed Judged Events

9:00 a.m. Run Timed Event Cattle

10:00 a.m. Tie Goats

11:00 a.m. Queen’s Horsemanship Competition

Fairgrounds Arena

11:45 a.m. Queen’s Luncheon – Breezeway, Act. Bldg.

Noon Senior Scholarship Interview

1:00-4:00 p.m. Contestant Registration

4:00 p.m. Queen’s Modeling/Speech Competition

5:00 p.m. Students Membership & Rules Meeting

7:00 p.m. Shooting Competition – Four Rivers Gun Club

All Day Entertainment – Water Park

Thursday, June 21, 2012

7:00 a.m. Girls & Boys Cutting, 1st Go-Girls Cut First

9:30 a.m. Freshman Grand Entry

10: 00 a.m. RODEO – 1st Go, 1st Performance

2:30 p.m. Adult Directors Meeting

3:00 p.m. Adult General Membership Meeting

& Election

5:30 p.m. Sophomore Grand Entry

6:00 p.m. RODEO – 1st Go, 2nd Performance

9:30 p.m.-12 a.m. Queen’s Dance – West End, Act. Bldg.

Evening Entertainment – Night at Champions Sports

Friday, June 22, 2012

7:00 a.m. Boys & Girls Cutting, 2nd Go – Boys Cut First

9:30 a.m. Junior Grand Entry

10:00 a.m. RODEO – 2nd Go, 1st Performance

2:00 p.m. New Adult Directors Meeting

3:00 p.m. Inspirational Speaker – Ronnie Moyer

4:00 p.m. Senior Rec. & Scholarship Presentations

5:30 p.m. Senior Grand Entry

6:00 p.m. RODEO – 2nd Go, 2nd Performance

9:30 p.m. 1st & 2nd Go-Rounds Awards

Tough Enough To Wear Pink Night

Saturday, June 23, 2012

8:00 a.m. Cutting Finals

10:00 a.m. Partner Up Rodeo

12:00 a.m. Queen Coronation

12:30 a.m. Grand Entry

1:00 p.m. RODEO – Short Go

4:30 p.m. BBQ for Everyone in Activities Center

Sponsor’s Recognition/Awards Presentations/Si

Bareback Riding: 1. Miller, Boyd, Burwell, NE, 67.0; 2. Gewinner, Wyatt, Weeping Water, NE, 61.0; 3. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 59.0; 4. Faust, Sage, Plattsmouth, NE, 55.0; 5. Eklund, Triston, Valentine, NE, 0.0; 6. Hesseltine, Cord, Thedford, NE, 0.0. Barrel Racing: 1. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 17.280; 2. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 17.307; 3. Bonifas, Emily, Roseland, NE, 17.382; 4. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 17.433; 5. Brown, Brandy, North Platte, NE, 17.446; 6. O’daniel, Sydney, Bennington, NE, 17.461; 7. Hollenbeck, Jordan, Long Pine, NE, 17.586; 8. Stanko, Cati, Gordon, NE, 17.621; 9. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 17.766; 10. Feagler, Dani, Torrington, WY, 17.827; Boys Cutting: 1. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 145.0: 2. Reiken, Chase, Fullerton, NE, 145.0; 3. Chittick, Clay, Maywood, NE, 143.0; 4. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 141.0; 5. Miller, Aman, Ravenna, NE, 141.0; 6. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 140.0; 7. Suchy, Shane, Tryon, NE, 130.0; 8. Pinney, Pryce, Johnstown, NE, 61.0. Breakaway Roping: 1. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 2.800; 2. Brown, Brandy, North Platte, NE, 3.250; 3. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 3.550; 4. Van Horn, Erin, Page, NE, 3.800; 5. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 4.100; 6. Walker, Sabrina, Keensburg, CO, 4.360; 7. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 4.370; 8. Opela, Torie, Stapleton, NE, 4.390; 9. Stec, Sadie, Bassett, NE, 4.390; 10. Reece, Kaitlin, Valentine, NE, 4.420; Bull Riding: 1. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 70.0; 2. Kovarik, Coltan, Thedford, NE, 0.0; 3. Dickerson, Cade, Kimball, NE, 0.0; 4. Overturf, Wade, Sutton, NE, 0.0; 5. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 0.0; 6. Fritz, Kaleb, Creighton, NE, 0.0; 7. Lesiak, Ethan, Clarks, NE, 0.0; 8. Gambill, Lane, Johnstown, NE, 0.0; 9. Nazeck, Trevor, Bellevue, NE, 0.0; 10. Glendy, Colter, Oconto, NE, 0.0; Girls Cutting: 1. Weander, Rachel, Valentine, NE, 148.0; 2. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 147.0; 3. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 144.0; 4. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 143.5; 5. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 141.0; 6. Storer, Hailey, Whitman, NE, 133.0; 7. Meyer, Brianna, Wolbach, NE, 130.0; 8. Pinney, Jimi, Johnstown, NE, 129.0; 9. Bushhousen, Sydney, St Libory, NE, 126.0. Goat Tying: 1. Christen, Alex, Lincoln, NE, 8.400; 2. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 8.440; 3. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 8.530; 4. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 9.220; 5. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 9.400; 6. Degroff, Kerri, Broken Bow, NE, 9.410; 7. Opela, Torie, Stapleton, NE, 9.500; 8. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 9.650; 9. Osborn, Jincy, Mullen, NE, 9.730; 10. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 9.800; Pole Bending: 1. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 20.954; 2. Stanko, Cati, Gordon, NE, 21.372; 3. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 21.834; 4. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 21.869; 5. Christen, Alex, Lincoln, NE, 21.970; 6. Feagler, Dani, Torrington, WY, 21.976; 7. Reichmuth, Brandy, Humphrey, NE, 22.012; 8. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 22.027; 9. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 22.337; 10. Mcfadden, Kadi, Dunning, NE, 22.352; Saddle Bronc: 1. Eklund, Triston, Valentine, NE, 65.0; 2. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 42.0; 3. Fraass, Dawson, North Platte, NE, 0.0; 4. Oberg, Michael, Ainsworth, NE, 0.0; 5. Kovarik, Coltan, Thedford, NE, 0.0; 6. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 0.0; 7. Stull, Nicholas, Kimball, NE, 0.0; 8. Schaefer, Adam, Broken Bow, NE, 0.0; 9. Weber, Shane, Burwell, NE, 0.0. Steer Wrestling: 1. Walnofer, Peter, Chambers, NE, 4.730; 2. Freeman, Aj, Dunning, NE, 4.990; 3. Dailey, Dustin, Long Pine, NE, 5.120; 4. Hinman, David, Hay Springs, NE, 5.890; 5. Vossler, Colton, Ashland, NE, 7.350; 6. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 7.800; 7. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 9.870; 8. Phillips, Zack, Scottsbluff, NE, 11.980; 9. Nelson, Rhett, Doniphan, NE, 16.080; 10. Littell, Tom, Elm Creek, NE, 16.590. Team Roping: 1. Miller, Aman (Hd), Ravenna, NE, 11.350; 2. Gambill, Lane (Hl), Johnstown, NE, 11.350; 3. Stec, Tanner (Hd), Bassett, NE, 13.610; 4. Hinman, David (Hl), Hay Springs, NE, 13.610; 5. Opela, Torie (Hd), Stapleton, NE, 13.660; 6. Sierks, Ty (Hl), Brewster, NE, 13.660; 7. Stanko, Cati (Hd), Gordon, NE, 14.690; 8. Bradley, Blayne (Hl), Milburn, NE, 14.690; 9. Nelson, Rhett (Hd), Doniphan, NE, 15.180; 10. White, Tucker (Hl), Hershey, NE, 15.180. Tie Down Roping: 1. Stec, Tanner, Bassett, NE, 8.940; 2. Suchy, Shane, Tryon, NE, 11.980; 3. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 12.810; 4. Colman, Cody, O’neill, NE, 12.920; 5. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 13.650; 6. Finney, Blaine, Ainsworth, NE, 13.810; 7. Freeman, Tanner, Dunning, NE, 13.910; 8. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 14.300; 9. Mathis, Tate, Atkinson, NE, 15.030; 10. Freeman, Aj, Dunning, NE,15.560.

Bareback Riding: 1. Gewinner, Wyatt, Weeping Water, NE, 73.0; 2. Miller, Boyd, Burwell, NE, 66.0; 3. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 0.0; 4. Hesseltine, Cord, Thedford, NE, 0.0; 5. Eklund, Triston, Valentine, NE, 0.0; 6. Faust, Sage, Plattsmouth, NE, 0.0. Barrel Racing: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 17.723: 2. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 17.874; 3. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 17.890; 4. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 17.977; 5. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 18.028; 6. Bonifas, Emily, Roseland, NE, 18.148; 7. Mcfadden, Kadi, Dunning, NE, 18.156; 8. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 18.228; 9. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 18.232; 10. Bailey, Brandi, Lakeside, NE, 18.338. Boys Cutting: 1. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 148.0; 2. Chittick, Clay, Maywood, NE, 144.0; 3. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 137.0; 4. Miller, Aman, Ravenna, NE, 135.0; 5. Suchy, Shane, Tryon, NE, 131.0; 6. Reiken, Chase, Fullerton, NE, 0.0; 7. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 0.0; 8. Pinney, Pryce, Johnstown, NE, 0.0. Breakaway Roping: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 2.780; 2. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 3.100; 3. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 3.210; 4. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 3.340; 5. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 3.790; 6. Johnson, Chantel, North Platte, NE, 3.800; 7. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 3.920; 8. Dexter, Bailey, Valentine, NE, 3.970; 9. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 4.000; 10. Bonifas, Emily, Roseland, NE, 4.030. Bull Riding: 1. Lesiak, Ethan, Clarks, NE, 64.0; 2. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 62.0; 3. Gambill, Lane, Johnstown, NE, 51.0; 4. Kovarik, Coltan, Thedford, NE, 49.0; 5. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 0.0; 6. Nazeck, Trevor, Bellevue, NE, 0.0; 7. Overturf, Wade, Sutton, NE, 0.0; 8. Fritz, Kaleb, Creighton, NE, 0.0; 9. Glendy, Colter, Oconto, NE, 0.0; 10. Dickerson, Cade, Kimball, NE, 0.0. Girls Cutting: 1. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 147.0; 2. Storer, Hailey, Whitman, NE, 147.0; 3. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 146.5; 4. Bushhousen, Sydney, St Libory, NE, 145.0; 5. Meyer, Brianna, Wolbach, NE, 144.5; 6. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 144.5; 7. Weander, Rachel, Valentine, NE, 144.0; 8. Pinney, Jimi, Johnstown, NE, 129.0; 9. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 62.0; 10. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 0.0. Goat Tying: 1. Van Horn, Erin, Page, NE, 8.520; 2. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 9.130; 3. Christen, Alex, Lincoln, NE, 9.130; 4. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 9.170; 5. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 9.240; 6. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 9.380; 7. Stanko, Cati, Gordon, NE, 9.720; 8. Hollenbeck, Jordan, Long Pine, NE, 9.950; 9. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 10.170; 10. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 10.320. Pole Bending: 1. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 22.518; 2. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 22.622; 3. Christen, Alex, Lincoln, NE, 22.817; 4. Wood, Kelsey, Imperial, NE, 22.876; 5. Feagler, Dani, Torrington, WY, 23.174; 6. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 23.300; 7. Reichmuth, Brandy, Humphrey, NE, 23.315; 8. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 23.343; 9. Micek, Alex, Osceola, NE, 23.370; 10. Painter, Laree, Long Pine, NE, 23.641. Saddle Bronc: 1. Eklund, Triston, Valentine, NE, 66.0; 2. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 58.0; 3. Fraass, Dawson, North Platte, NE, 0.0; 4. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 0.0; 5. Oberg, Michael, Ainsworth, NE, 0.0; 6. Stull, Nicholas, Kimball, NE, 0.0; 7. Kovarik, Coltan, Thedford, NE, 0.0; 8. Weber, Shane, Burwell, NE, 0.0; 9. Schaefer, Adam, Broken Bow, NE, 0.0. Steer Wrestling: 1. Nelson, Rhett, Doniphan, NE, 4.790; 2. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 4.850; 3. Hinman, David, Hay Springs, NE, 5.300; 4. Anders, Colby, Bayard, NE, 5.900; 5. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 7.000; 6. Anders, Kalane, Bayard, NE, 7.140; 7. Suchy, Shane, Tryon, NE, 8.180; 8. Walnofer, Peter, Chambers, NE, 8.410; 9. Cleveland, Brody Keystone, NE 8.590; 10. Finney, Blaine, Ainsworth, NE, 12.720. Team Roping: 1. Finney, Blaine (Hd), Ainsworth, NE, 7.920; 2. Finney, Doug (Hl), Anselmo, NE, 7.920; 3. Dibbern, Devin (Hd), Riverdale, NE, 8.750; 4. Dibbern, Colin (Hl), Riverton, NE, 8.750; 5. Nelson, Rhett (Hd), Doniphan, NE, 8.940; 6. White, Tucker (Hl), Hershey, NE, 8.940; 7. Vinton, Emily (Hd), Whitman, NE, 9.490; 8. Strong, Charmayne (Hl), Rushville, NE, 9.490; 9. Stec, Tanner (Hd), Bassett, NE, 13.390; 10. Hinman, David (Hl), Hay Springs, NE, 13.390. Tie Down Roping: 1. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 10.650; 2. Nye, Cody, Alliance, NE, 10.900; 3. Weber, Reece, Valentine, NE, 11.760; 4. Suchy, Shane, Tryon, NE, 12.630; 5. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 12.950; 6. Wakefield, Brady, O’Neill, NE, 13.710; 7. Colman, Cody, O’Neill, NE, 14.030; 8. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 14.370; 9. Mcginley, Rio, Oshkosh, NE, 14.650; 10. Dailey, Dustin, Long Pine, NE, 14.960.

Bareback Riding: 1. Moon, Rowdy, Sargent, NE, 69.0; 2. Eklund, Triston, Valentine, NE, 0.0; 3. Gewinner, Wyatt, Weeping Water, NE, 0.0; 4. Faust, Sage, Plattsmouth, NE, 0.0; 5. Miller, Boyd, Burwell, NE, 0.0; 6. Hesseltine, Cord, Thedford, NE 0.0. Barrel Racing: 1. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 18.006; 2. Stone-swedberg, Shawnie, Hershey, NE, 18.053; 3. Painter, Laree, Long Pine, NE, 18.259; 4. Opela, Torie, Stapleton, NE, 18.267; 5. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 18.321; 6. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 18.334; 7. O’Daniel, Sydney, Bennington, NE, 18.342; 8. Hollenbeck, Jordan, Long Pine, NE, 18.572; 9. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 18.593; 10. Singpiel, Elli, Scottsbluff, NE, 18.599. Boys Cutting: 1. Meyer, William, Wolbach, NE, 74.0; 2. Suchy, Shane, Tryon, NE, 73.0; 3. Bader, Regan, Palmer, NE, 72.0; 4. Atkins, Sterling, Broken Bow, NE, 71.0; 5. Pinney, Pryce, Johnstown, NE, 68.0; 6. Reiken, Chase, Fullerton, NE, 68.0; 7. Bader, Wyatt, Palmer, NE, 66.0; 8. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 66.0; 9. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 66.0; 10. Chittick, Clay, Maywood, NE, 63.0. Breakaway Roping: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 2.480; 2. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 2.920; 3. Fish, Miriah, Morrill, NE, 3.180; 4. Schaack, Bailey, Hyannis, NE, 3.200; 5. Schaack, Brandy, Hyannis, NE, 3.570; 6. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 3.740; 7. Haun, Kaylie, Mitchell, NE, 3.890; 8. Brown, Brandy, North Platte, NE, 4.060; 9. Osborn, Jincy, Mullen, NE, 4.240; 10. Dexter, Bailey, Valentine, NE, 4.390. Bull Riding: 1. Lesiak, Ethan, Clarks, NE 76.0; 2. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 71.0 ; 3. Wriedt, Ty, Norfolk, NE, 71.0; 4. Gambill, Lane, Johnstown, NE, 69.0; 5. Cunningham, Dalton, Bloomfield, NE, 66.0; 6. Viers, Tyler, Comstock, NE, 0.0; 7. Fritz, Kaleb, Creighton, NE, 0.0; 8. Overturf, Wade, Sutton, NE, 0.0; 9. Dickerson, Cade, Kimball, NE, 0.0; 10. Nazeck, Trevor, Bellevue, NE, 0.0. Girls Cutting: 1. Meyer, Brianna, Wolbach, NE, 73.0; 2. Vonheeder, Samantha, Ainsworth, NE, 72.0; 3. Weander, Rachel, Valentine, NE, 72.0; 4. Adamson, Lindsay, Cody, NE, 71.0; 5. Hagedorn, Jordan, West Point, NE, 70.0; 6. Jamison, Savanna, Ashby, NE, 70.0; 7. Macomber, Charmane, Arthur, NE, 70.0; 8. Pinney, Jimi Johnstown, NE, 69.0; 9. Storer, Hailey, Whitman, NE, 69.0; 10. Hall, Catelyn, Neligh, NE, 68.0. Goat Tying: 1. Stanko, Cati, Gordon, NE, 7.340; 2. Knust, Kelsey, Verdigre, NE, 7.620; 3. Opela, Torie, Stapleton, NE, 8.070; 4. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 8.140; 5. Simonson, Shaina, Dunning, NE, 8.560; 6. Osborn, Jincy, Mullen, NE, 8.800; 7. Hall, Kayellyn, Minatare, NE, 8.910; 8. Van Horn, Erin, Page, NE, 9.120; 9. Strong, Charmayne, Rushville, NE, 9.350; 10. Oatman, Jill, Broken Bow, NE, 9.700. Pole Bending: 1. Reichmuth, Brandy, Humphrey, NE, 21.463; 2. Stanko, Cati, Gordon, NE, 21.491; 3. Thomas, Jamie, Unadilla, NE, 21.552; 4. Milleson, Chantelle, Dunning, NE, 21.938; 5. Strand, Delynn, Amelia, NE, 22.179; 6. Christen, Alex, Lincoln, NE, 22.282; 7. Bailey, Brandi, Lakeside, NE, 22.344; 8. Dexter, Bailey, Valentine, NE, 22.880; 9. Dassinger, Jordan, Heartwell, NE, 23.097; 10. Haun, Murphy, Mitchell, NE, 23.238. Saddle Bronc: 1. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE, 73.0; 2. Fraass, Dawson, North Platte, NE, 0.0; 3. Weber, Shane Burwell, NE, 0.0; 4. Eklund, Triston, Valentine, NE 0.0; 5. Oberg, Michael, Ainsworth, NE, 0.0; 6. Schaefer, Adam, Broken Bow, NE, 0.0; 7. Cumpton, Seth, Lewellen, NE, 0.0; 8. Stull, Nicholas, Kimball, NE, 0.0; 9. Kovarik, Coltan, Thedford, NE, 0.0. Steer Wrestling: 1. Kraeger, Reed, Avoca, NE, 4.300; 2. Cleveland, Brody, Keystone, NE, 5.200; 3. Anders, Colby, Bayard, NE, 5.240; 4. Simonson, Dillon, Purdum, NE, 5.400; 5. Nelson, Rhett, Doniphan, NE, 5.810; 6. Finney, Blaine, Ainsworth, NE, 7.040; 7. Hesseltine, Chauncy, Thedford, NE 9.030; 8. Suchy, Shane, Tryon, NE, 9.100; 9. Hinman, David, Hay Springs, NE, 10.470; 10. Freeman, Aj, Dunning, NE, 10.690. Team Roping: 1. Knust, Kelsey (Hd), Verdigre, NE, 6.120; 2. Littell, Tom (Hl), Elm Creek, NE, 6.120; 3. Jamison, Savanna (Hd), Ashby, NE, 8.540; 4. Santero, Denum (Hl), Minatare, NE, 8.540; 5. Riley, Elkanah (Hd), Brule, NE, 8.680; 6. Cleveland, Brody (Hl), Keystone, NE, 8.680; 7. Kovarik, Coltan (Hd), Thedford, NE, 10.120; 8. Cox, Jared (Hl), North Platte, NE, 10.120; 9. Koenig, Levi (Hd), Ewing, NE, 12.060; 10. Walnofer, Peter (Hl), Chambers, NE, 12.060. Tie Down Roping: 1. Spickelmier, Ty, Imperial, NE, 10.540; 2. Hinman, David, Hay Springs, NE, 11.360; 3. Stec, Tanner Bassett, NE, 11.510; 4. Vossler, Colton, Ashland, NE, 11.930; 5. Bradley, Blayne, Milburn, NE, 12.050; 6. Wakefield, Brady, O’Neill, NE, 12.290; 7. Suchy, Shane, Tryon, NE, 12.460; 8. Holliday, Peyton, Lincoln, NE, 13.390; 9. Mcginley, Rio, Oshkosh, NE, 14.110; 10. Miller, Dylan, Ord, NE, 14.720.