Four States Agicultural Expo Schedule | TheFencePost.com

Four States Agicultural Expo Schedule

THURSDAY, MARCH 14

9 a.m.-5 p.m. Exhibits Open, Fairgrounds

9 a.m.-5 p.m. AG Adventure, Livestock Pavilion

9 a.m.-5 p.m. Aaron Ralston- Performance Principles for

Competition & Safety, Main Arena

9 a.m.-5 p.m. Cathy Sumeracki- Stock dog Instinct test,

Recommended Stories For You

South Arena

9 a.m.-12 p.m. Kenny Russell- Selecting/Fitting Harness &

Collars, Harnessing & Working around

Draft Animals Safely, Draft Horse Arena

9 a.m.-1 p.m. Cathy Sumeracki- Stock Dog Clinic

South Arena

9-10 a.m. Jude Schuenemeyer- Grafting, Grange Hall

9:30-11 a.m. Glenn Ryan- Concepts of making Loads/

Trail Etiquette, Equestrian Pavilion

10-11 a.m. Rod Sharp- "Buy Hay vs. Sell Cows"

Grange Hall

11 a.m.-12 p.m. Vick Vanik- Fertilizer, origin and uses,

Grange Hall

11:30 a.m.-1 p.m. Ty Jones- Pre-Saddle Session #1,

Equestrian Pavilion

12-1 p.m. Cathy Sumeracki- Stock dog. Kids Demo,

South Arena

12:30-1 p.m. Dr. Shane Cote- Colic in Horses: The Bane

of Equine Ownership, Grange Hall

1-2 p.m. Cathy Sumeracki- Stock Dog Demo,

South Arena

1-2:30 p.m. Stahelli West- First of Three Sessions-

Dewpoint Technology Changes Production,

Profits, & Lifestyles In The Hay &

Forage Industry, Grange Hall

1:30-3 p.m. Glenn Ryan- Tools of the Trade;

Tack & Equipment, Equestrian Pavilion

1:30-4:30 p.m. Kenny Russell- Handling lines, Hitching

Safely, Ground Driving, Draft Horse Arena

2:30-3:30 p.m. Rod Sharp- Pasture Rangeland Forage (PRF)

Pilot Insurance Program: How does it Work?

Grange Hall

3-4 p.m. Cathy Sumeracki- Stock Dog Overview of

Herding Class, South Arena

3:30-4:30 p.m. Vick Vanik- Pruning, Rose Bushes, & Other

Small Shrubs, Grange Hall

3:30-5 p.m. Ty Jones- Pre-Saddle Session #2,

Equestrian Pavilion

4:30-5 p.m. Dr. Shane Cote- The 4W's of Cattle Vaccination;

What, When, Where,Why, Grange Hall

5:30-7 p.m. Vendor, Sponsor & Volunteer Appreciation

Party/Chambers Business After Hours

Grange Hall

FRIDAY, MARCH 15

8-9 a.m. FFA/4H Livestock Judging Registration

Main Arena

9 a.m.-5 p.m. Exhibits Open, Fairgrounds

9 a.m.-5 p.m. AG Adventure, Livestock Pavillion

9 a.m.-5 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Instinct Test

throughout the day, South Arena

9 a.m.-1 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Clinic

South Arena

9 a.m.-12 p.m. Kenny Russell- Hooking to Forcarts,

Wagons, and Farm implements and

Driving practice, Draft Horse Arena

9-11:30 a.m. FFA/4H Livestock Judging, Main Arena

9-10:30 a.m. Aaron Ralston- How & When To Move

The Feet For Focus, Equestrian Pavilion

9-10 a.m. Rod Sharp- "Buy Hay vs. Sell Cows"

Grange Hall

10:30 a.m-12 p.m. Ty Jones- Building Foundation #1

Equestrian Pavilion

10-11:30 a.m. Staheli West- Second of Three sessions-

Dewpoint Technology Changes Production,

Profits, & Lifestyles in Hay & Forage Industry

Grange Hall

11:30 a.m.-12 p.m. Montezuma Land Conservancy-

Conservation Easement May Help You

Protect Your Family Land, Grange Hall

11:30 a.m.-2:30 p.m. FFA/4-H Lunch & Reasons Classrooms A & B

12-1:30 p.m. Glenn Ryan- Packing Odd Items/

Pre-trip Planning, Equestrian Pavilion

12:30-1:30 p.m. Rod Sharp- Pasture Rangeland Forage (PRF)

Pilot Insurance Program: How does it Work?

Grange Hall

12-1 p.m. Cathy Sumeracki – Stock dog. Kids Demo

South Arena

1-2 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Demo

South Arena

1:30-2 p.m. Dr. Jennifer Karcsinski- Small Ruminants:

Common Ailments, Grange Hall

1:30-3 p.m. Aaron Ralston- Hinge Isolation

Equestrian Pavilion

1:30-4:30 p.m. Kenny Russell- Driving Practice, Multiple

Horse Hitches And Practical Applications

of Horse Power, Draft Horse Arena

2-3 p.m. IFA of Cortez- Bee's & Bee Equipment With

Elias Sparks, Grange Hall

2:30-5 p.m. FFA/4H Awards, Classrooms A & B

3-4 p.m. Vick Vanik- seed Starting- How and When

Grange Hall

3-4 p.m. Ty Jones- Building Foundation #2

Equestrian Pavilion

3-4 p.m. Cathy Sumeracki – Stock dog. Overview of

Herding Class, South Arena

4-5 p.m. Jude Schuenemeyer-The Montezuma Orchard Restoration Project presents

An Accounting Of Fruit Varieties Found

And of Those Still To Be Found

In Montezuma County, Grange Hall

4-5 p.m. Glenn Ryan- 6 Principles of Leading A String

& How To Place Your Animals In The String

Equestrian Pavilion

SATURDAY, MARCH 16

9 a.m.-5 p.m. Exhibits Open, Fairgrounds

9 a.m.-5 p.m. AG Adventure, Livestock Pavilion

9 a.m.-5 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Instinct Test

Throughout the day, South Arena

9-9:30 a.m. WB Vibrations Demo, Classroom A

9-10 a.m. Jan Bradberry- What Do I Do With All

That Milk?, Grange Hall

9-10:30 a.m. Kenny Russell- Harness and Collar Fitting For

Horses, Mules & Donkeys, Draft Horse Arena

9-10:30 a.m. Ty Jones- Lateral Control, Equestrian Pavilion

9 a.m.-1 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Clinic

South Arena

10-10:30 a.m. Pain Free Naturally- All Natural Health

& Wellness, Classroom B

10-11:30 a.m. Ag Summit- Senator Ellen Roberts &

Representative Dan Coram, Grange Hall

10:30-11:30 a.m. Four Corners Draft Horse, Mule & Carriage

Association- Tillage Demo., Main Arena

10:30 a.m-12 p.m. Aaron Ralston- Using Obstacles To Provide

Reason, Equestrian Pavilion

11:30 a.m.-1 p.m. Staheli West- Third of Three Sessions-

Dewpoint Technology Changes Production,

Profits, & Lifestyles In Hay & Forage Industry

Grange Hall

11:30 a.m.-12:30 p.m. Four Corners Draft Horse, Mule & Carriage

Association- Hands On The Lines For

The Public, Main Arena

12-1:30 p.m. Glenn Ryan- Starting the Mule/Horse to

Pack & Out Rider Responsibilities

Equestrian Pavilion

12-1 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Kids Demo

South Arena

1-1:30 p.m. Four Corners Draft Horse, Mule & Carriage

Association- Draft Horse Parade, Grounds

1-2 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Demo

South Arena

1-2:30 p.m. Alfalfa Summit- Round Table Discussions

Grange Hall

1-3 p.m. Bull and Heifer Sale, Livestock Ring

1:30-2:30 p.m. Four Corners Draft Horse, Mule & Carriage

Association- Tug Of War! Man vs Horse,

Main Arena

1:30-3 p.m. Aaron Ralston- Balance for Performance

Equestrian Pavilion

2:30-4 p.m. Backcountry Horseman- Regional Meeting

Grange Hall

3-4 p.m. Ty Jones- Feet, Seat & Bend, Equestrian Pavilion

3-4 p.m. Cathy Sumeracki -Stock Dog Overview of

Herding Class, South Arena

3-4:30 p.m. Kenny Russell- Recognizing Health Problems

& Over-Use Injuries In Draft Animals

Draft Horse Arena

4-5 p.m. Barclay Daranyi- Poultry & Egg Production

Grange Hall

4-5 p.m. Glenn Ryan- Decker Style of Packing

Equestrian Pavilion

SUNDAY, MARCH 17

9 a.m.-3 p.m. Exhibits Open, Fairgrounds

9 a.m.-3 p.m. AG Adventure, Livestock Pavilion

9 a.m.-3 p.m. PRCA Youth Rodeo Camp, Main Arena

9 a.m.-3 p.m. Cathy Sumeracki- Stock Dog Instinct Test

Throughout the day, South Arena

9 a.m.-12 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Clinic

South Arena

9-10 a.m. Glenn Ryan- Sawbuck Style of Packing

Equestrian Pavilion

9-10:30 a.m. Cowboy Church, Grange Hall

9-10:30 a.m. Beef Show Check In, Livestock Ring

10-11 a.m. Aaron Ralston- Stripped Down

Equestrian Pavilion

10-11 a.m. Kenny Russell- Safety Practices For Hitching

To Wagons & Farm Implements,

Draft Horse Arena

10:30-11:30 a.m. Vick Vanik- GMO Seeds, Grange Hall

11 a.m.-12 p.m. Ty Jones- Horses Feet, Equestrian Pavilion

11 a.m.-12 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Kids Demo

South Arena

11:30 a.m.-12:30 p.m. Jude Schuenemeyer- Grafting

Grange Hall

11:30 a.m.-12:30 p.m. Beef Showmanship, Livestock Ring

12-1 p.m. Glenn Ryan- Adventures & Experiences of

My 22 Years as a Government Packer

Equestrian Pavilion

12-1 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Demo

South Arena

12-1 p.m. PRCA Lunch, Classrooms A & B

12-1:30 p.m. Kenny Russell- Setting Up & Using Multiple

Horse Hitches, Draft Horse Arena

12:30-1:30 p.m. Prospect Steer Show, Livestock Ring

1-2 p.m. Vick Vanik- Easy Veggies Garden Starts For

First Time Gardens. & Local Food Movement

Grange Hall

1-2 p.m. Aaron Ralston- Put It All Together

Performance Demo, Equestrian Pavilion

1:30-2:30 p.m. Breeding Beef, Livestock Ring

2-3 p.m. Ty Jones- Put It All Together,

Equestrian Pavilion

2-3 p.m. Jude Schuenemeyer-M.O.R.P. Presents A

Brief History Of The Orchards Of Fremont

County As They Relate To The Orchards

Of Montezuma County, Grange Hall

2-3 p.m. Cathy Sumeracki – Stock Dog Overview of

Herding Class, South Arena